Przejdź do głównej zawartości

21 czerwiec. Dziś Pierwszy Dzień Astronomicznego Lata

Dziś pierwszy dzień lata astronomicznego – związanego z przesileniem letnim, będącego zarazem najdłuższym dniem w roku.

Długość dnia i nocy różni się w zależności od tego, w jakiej części Polski się znajdujemy. W najdalej wysuniętych na północ fragmentach naszego kraju najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum – około 16 godzin i 45 minut, a na południowych krańcach – 16 godzin i 12 minut.

Kalendarzowe lato rozpocznie się z kolei dzień później. W tym tygodniu przypada też Noc Kupały i Noc Świętojańska. Noc z 20 czerwca na 21 czerwca była najkrótszą w roku. To tak zwana Noc Kupały, czyli słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Nazwy używa się głównie na Mazowszu i Podlasiu, natomiast na południu obchodzi się Sobótkę, a na Mazurach Palinockę. Świętowanie początku lata skończy się z kolei 23 czerwca, gdy przypada Noc Świętojańska. Obchodzona jest w wigilię świętego Jana Chrzciciela i będąca katolicką wersją słowiańskiej Nocy Kupały. W obie wyjątkowe noce pali się ogniska, a także plecie i puszcza wianki. Powyższe zdjęcia zostały zrobione na wydarzeniu pn. Wianki 2016, które miało miejsce nad Jeziorem Rogozińskim.

Życzymy miłego Lata. Pozdrawiamy latowo 🙂

Kilka słów z Wikipedii o Lecie

Lato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia. Czytaj więcej na tej stronie
Źródło Wikipedia

Popularne posty z tego bloga

Najnowsze wpisy

Kategorie/Etykiety (kliknij aby rozwinąć)

Pokaż więcej